Bir akvaryum temizlik takımı

bir-akvaryum-temizlik-takımı

Alglerle doğal yollarla savaşın

Yayvan ağzıyla bir kedi balığı akvaryum camı boyunca ilerliyor; başka bir yerde bir salyangoz bitkilerle dekorasyon objeleri arasında yemeğinin tadını çıkartıyor. Bazı akvaryum canlıları gerçek bir temizlik takımına dönüşerek başarılı bir şekilde hemen her akvaryumdaki 1 numaralı dertle savaşır: alg. Akvaryum uzmanı sera, istenmeyen büyümenin doğal bir şekilde azaltılması için hangi hayvanın uygun olduğunu gösterir.
Akvaryumu olanlar sorunu iyi bilir– algler. Biyolojik dengeyi etkileyebilecek farklı formlarda bulunurlar. Su altı dünyasının genel uyumlu görünümü bazen ciddi anlamda etkilenir. Kedi balığı, salyangoz ve karidesler gibi ekstra sakinler bu nedenle faydalı destek sağlar.

Örneğin Loricariids adlılar, özellikle de Otocinclus ve ilgili cinsler, bazen de ‘cam temizleyiciler” olarak adlandırılırlar. Bunlar aşağı bakan ağızlarını algi bitkiler, akvaryum camı ya da dip zeminden temizlemek için kullanırlar.

Önemli not: Bazı kedi balıkları bitki yapraklarını bile ziyan etmez. Farklı türler bundan dolayı yakından gözlenmelidir. Otocinclus türleri genellikle daha küçükçe olabilir ama çoğunlukla yoğun bir şekilde algle beslenirler.

Salyongozlar daha bile etkilidir. Boynuzlu salyangozlar (Clithon türü), mesela, bitkiler ve dekorasyon nesnelerinin üzerindeki alglerle beslenir. Trampet salyangozları dibe doğru çalışarak,dip florası ve fauna üzerinde olumlu etkiye neden olurlar. Unutmayınız: Uygun koşullar sağlandığında oldukça hızlı çoğalarak akvaryumdaki biyolojik denge için tehdit oluşturabilirler.

Japon Amano karidesleri hiç şüphesiz en popüler alg yiyenler arasında yer almaktadır. İpliksi algleri iyice temizlerken bitkilerden de sıyırır.

Kedi balığı, salyangoz ve karidesler bu sebeplerle akvaryumdaki algle savaşta iyi bir temel oluşturur. Akvaryumunda karides ve salyangozu olmayanlar da sera algovec* kullanabilir. Bu ürün alg büyümesi için uygun kontrolü sağlar. Önemli: Asla unutmayınız ki her alg probleminin kendi sebebi vardır – ve bu araştırılmalıdır.